Kuru Fasulyenin Bilinmeyen Faydaları

Kuru Fasulyenin Bilinmeyen Faydaları

Kuru Fasulyenin Bilinmeyen Faydaları

Protein, demir ve vitaminler bakımından oldukça zengin baklagillerden olan kuru fasulye, Türk mutfağının vazgeçilmez yemeklerindendir.

Kuru fasulyenin bilinmeyen birçok faydası vardır. Bunlardan bazıları;

  • Kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olur.
  • Karaciğer yetmezliği rahatsızlığı olan hastalara şifa olur.
  • Kan şekerini dengeleyerek stresi azaltır.
  • Bağırsak çalışmasını düzene sokarak kabızlığı gidermeye yardımcı olur.
  • Kemik gelişimini destekler.
  • Tok tuttuğu için diyetlerde tercih edilir.
  • Folik asit içerir bu da hamileler için çok önemlidir. Çünkü bebeğin gelişimi için folik asit alımı çok faydalıdır.
  • Omega3 içerdiğinden cilt rahatsızlıklarına iyi gelir.
  • Yüksek tansiyon ve kolesterolü düşürmede etkilidir.
  • Bağışıklık kazandırarak hastalıklara karşı korur.

Ayrıca içeriğindeki protein ile kırmızı etin yerine geçmemektedir. Bu yüzden kırmızı et yemeyenler kuru fasulye yiyerek etin sağladığı faydaları alabilmektedir.

Kuru Fasulye İle Yapılan Yiyecekler

Kuru fasulye yemeği etli, etsiz veya pastırmalı olarak bir çok çeşitte yapılabilmektedir. Bunların yanında kuru fasulyenin köftesi, piyazı, salatası, böreği ve çorbası gibi birçok çeşitte olabilir.

Sadece yemekleri değil birçok tatlısı da bulunmaktadır. Fasulye ile yapılan bazı tatlılar; aşure, kek, sütlaç ve kurabiye gibi sayılabilir.

Hem evlerimizde hem restoran ve lokantalarda kuru fasulye yapılmaktadır. Türkiye’nin meşhur yemeklerinden biri olduğu için turistler tarafından merak edilmektedir.

Kuru fasulye ile yapılan yemekleri Anadolu’nun her yerinde görmek mümkündür. Özellikle tarihi, doğası ve kültürel özellikleri ile hem yerli hem dışardan gelen turistlerin tercih ettiği İstanbul kuru fasulye yemeğini başarılı bir şekilde tanıtmaktadır. İstanbul’un merkezi, ilçeleri ve mahallelerindeki restoranları kuru fasulye yemeğini çeşitli ve lezzetli yapabilmektedir.

İstanbul’un en çok artan nüfusuna sahip olan ilçelerinden Ümraniye; parkları, tepeleri ve ormanları ile meşhurdur. Turistlerin gezip görmesi gereken yerlerden birisi olan Ümraniye kuru fasulye konusunda oldukça iddialı restoran ve lokantaları barındırır. Ümraniye’nin ormanları, tepeleri ve parklarında gezerken yemek molası verip sağlığımıza birçok faydası bulunan kuru fasulye yemeğini rahatlıkla yiyebilirsiniz. Ayrıca Ümraniye’nin mahallelerinden birisi olan Çamlık kuru fasulye çeşitliliğinden dolayı tercih edebileceğiniz mahalleler arasında yer almaktadır. İstanbul Anadolu yakasının bir diğer ilçesi olan Üsküdar restoranları kız kulesi gibi birçok İstanbul manzaralarını sunmaktadır. Dolayısıyla Üsküdar kuru fasulye konusunda İstanbul manzaraları eşliğinde daha keyifle yemeği sağlayacaktır.