İstanbul Kuru Fasulyeci

İstanbul Kuru Fasulyeci

Kuru Fasulye Türk mutfağının olmazsa olmazı dediğimiz zaman aklımıza en önce gelecek yemeklerden biridir. Gerek doyurucu olması gerek ise ekonomik olması çoğu kişinin tercih sebebi olabilir. Fakat lezzetinden bahsetmemek olmaz. Bol enerji kaynağı olmasıyla ve tam bir protein deposu olmakla da dikkat çekiyor. Protein açısından oldukça zengin olan kuru fasulye, kalp krizine iyi gelmenin yanında kemik yapısının güçlenmesine yardımcı olduğu bilinmektedir. Hemen her evde mutfakların vazgeçilmezi olarak bilinen kuru fasulyenin tarihi de şanı da çok zaman önceye dayanıyor. Birçok ülkede farklı çeşitleri bulunan bu efsanenin damak zevki bambaşka. Salatalarda, çorbalarda, pilavlarda, hatta bazı tatlılarda ve konserve kutularında hazır yemek olarak kullanılıyor. Humus olarak da kullanılan kuru fasulye birçok mezeye de yakışan tatta bir bakla çeşididir. Kuru fasulyeye yakışan pek çok lezzete rastlamak mümkün. Sucuk, pastırma, et ve kıyma gibi farklı kombinasyonların da başrolünde geliyor.

Kuru fasulyenin Şeker, Sıra, Horoz, Çalı, Bombay, Battal ve Dermason gibi çeşitleri vardır. Dermason fasulye en çok tüketilen kuru fasulye çeşididir. Popülerliği her geçen gün artan kuru fasulye yalnızca Türkiye’de değil tüm dünyada bilinen bir yemek haline gelmiştir Türkiye’ye 18. Yüzyıldan sonra geldiği bilinir. Her ne kadar milli yemeğimiz olarak bilinse de Amerika ve Avrupa’ya da daha önce geldiği bilinir.

İstanbul Çömlek Kuru Fasulye

Çoğu İstanbullu'nun favori yemeği olan kuru fasulye birçok Tarihi Kuru Fasulyeci'si ile de ünlüdür. İstanbul kuru fasulyeci, birçok semtte bulunan ve her gün neredeyse doluluk oranı açısından bolca ziyaret edilen lokantalardır. Kuru fasulye hak ettiği değeri şüphesiz Türkiye’de görüyor. Resmen aşığı olan bir kitle vardır ki, tarihi kuru fasulyeci mekanların uğrak müşterileridir. En kalabalık aile yemeklerinde sıcak ve samimi ortamlarda elbette kuru fasulyenin yeri her zaman olmuştur. Aynı zamanda kuru fasulye deyince aklımıza ilk gelen pilav ile özdeşleşmiş durumda. İstanbul kuru fasulyeci duraklarından olan Çömlek Yemek, lezzet ve hizmeti'nin kalite farkıyla tarihi yemeğimizi en iyi şekilde masanıza getiriyor. Ayrıca Çamlıca Tepesi'nin muhteşem manzarasına karşı yemeğinizi yerken en güzel anlarınızı yaşayabileceğiniz bir deneyim haline geliyor.

Whatsapp Whatsapp Menü